сауна


Фінська, римська, японська, турецька, російська — національних особливостей корисних саун для здоров'я людини не порахувати. Але всі вони пов'язані з тепловим впливом на організм (тому що є ще криосауни з низькими температурами) — або вологі, або сухі, або ці режими чергуються.

Турецька сауна корисна для здоров'я людини  зі здоровою дихальною системою, астматики — точно не в числі постійних відвідувачів. Завсідники сауни випробовують у ній стан, близький до ейфорії. Суха сауна (фінська) — вологість повітря від 20% до 30%, температура від 90 до 140 градусів. Доктори рекомендують такі процедури навіть дітям і непідготовленим дорослим.

Загартування плюс

Що відбувається в організмі, коли ми паримося в сауні? Наша біохімічна фабрика починає працювати в посиленому режимі, тому головне — не перестаратися з «легкою парою» і температурою. Корисна сауна для здоров'я людини, позитивно впливає на загальний стан організму

Терморегуляція

Як тільки людина попадає в зону високих температур, в організмі включаються механізми, відповідальні за віддачу зайвого тепла, щоб не допустити перегріву тіла. Цей процес називається терморегуляцією. Ми посилено червоніємо, пори шкіри розширюються, виділяючи піт. Учені підрахували, що за один похід в cayну в людини може виділятися 0,5-1,5 літра поту. З ним виходять токсини

Рухові реакції

А от після 20-хвилинного перебування ці показники погіршуються. Важливо вчасно вийти — оптимальний час 10-20 хвилин

Серце й судини

Від високих температур прискорюється кровообіг, підвищується тиск, і серцево-судинна система починає працювати активніше. Для нашого моторчика сауна гарна, якщо тільки вибирати розумний безпечний режим (робота сердечнососудистой системи відновлюється вже через 15-20 хвилин). Але як тільки подовше затриматися в парі — і серцебиття може стати прискореним, закрутиться голова. Тоді не баріться, виходьте з парної.

Подих

Під впливом високих температур і пари рефлекторно звужуються судини легенів, частішає подих — це захисна реакція організму на перегрів. Обсяг легенів збільшується, від цього й шкіра дихає у два рази активніше. Цю особливість саун можна використати людям із захворюваннями органів дихання (за умови, що немає протипоказань). Якщо повітря в кабінці зволожити з використанням спеціальних настоїв, відварів (м'яти, хвої, евкаліпта), то ви одержите відмінну інгаляцію, а заодно і позбудетеся від неприємного побічного ефекту застуди — нежиті.

М'язовий апарат

Тепло зм'якшує сполучну тканину м'язів і робить їх більш еластичними, від цього напруга в м'язах слабшає. З організму  потім швидше виводиться молочна кислота — побічний продукт інтенсивних фізичних навантажень. Тому попаритися після спортивного тренування дуже корисно.

Шкіра

Корисна сауна збільшує кровообіг у шкірі, розгладжує дрібні зморщечки (от чому говорять, що пара омолоджує). У зв'язку з перегрівом шкірних покривів (у перші 2 хвилини — до 40-41 градуса на їхній поверхні) дрібні шкірні сосудики розширюються й наповнюються кров'ю. Про що варто пам'ятати обов'язково, відвідуючи сауну, — про обов'язкові профілактичні противогрибкові засоби. Чи мало як наш організм може відреагувати на незвичну зміну температурного середовища — потрібно допомогти йому впоратися з можливими перевантаженнями.

Травлення

Небажано трапезувати під час приймання парових ванн — їжа погано засвоюється, особливо білки. А жирна їжа й особливо спиртне з розрухою діють на серце й печінку. Обмежтеся трав'яними чаями.

Застуда, бережися!

Сауна — відмінний щит від застуд не тільки для малят. Дорослі, які відвідують парну 2 рази в тиждень, застуджуються в 2 рази рідше, ніж звичайно. Учені довели, що якщо в сауні дихати гарячим повітрям, температура якого вище 80 градусів, то всі збудники простудних захворювань гинуть. Згідно з останніми науковими даними, сауна здатна знищити більше 200 видів вірусів! До того ж у розслабленому стані (а саме в такому перебувають у сауні), активізується імунна система. У кровоток надходить підвищена кількість гормонів, які протистоять вірусам застуди й грипу. Медики підрахували, що 30-хвилинного відвідування сухої сауни двічі в тиждень цілком достатньо для підвищення опірності організму різним інфекціям. До того ж, незважаючи на існуючу думку про те, що простудні хвороби — це погано, імунологи вважають інакше: застуда — це самоочищення організму від шлаків, що нагромадилися в ньому. А що, як не вода й гаряча пара, сприяють якнайшвидшому виходу їх з організму? Існують і національні особливості боротьби із застудою. Китайці, наприклад, зачихавшись і закашлявши, для лікування успішно сполучають сауну з масажем, уживаючи хімічні препарати тільки в крайніх випадках.

Діти й пара

Відповідно до статистики, у маленьких завсідників саун ризик простудитися й занедужати знижується на 80%. І для нервів подарунок. Діти, які відвідують парну, рідше однолітків страждають депресіями й неврозами. Але відпарювати своє чадо потрібно розумно: до трьох-чотирьох років лікарі рекомендують сауну не частіше одного разу в тиждень. Перш і головне — обов'язково порадитися з лікарем, чи немає для дитини протипоказань. При першому відвідуванні температура в парильні повинна бути не вище 80-90 градусів, а тривалість візиту—не більше чим півтори-дві хвилини, для маленьких сауністів — максимум п'ять хвилин. У холодний басейн дитина може поринати тільки після того, як прийме прохолодний душ і її тіло вистигне. З вологістю теж будьте акуратніше: лікарі думають, що волога сауна — не краще місце для дитини до 14 років. Найлегший варіант — фінська сауна із сухою парою й температурою не вище 100-110 градусів

Наші координати:

 

   
Івано-Франківська обл., Косівський район
село Черганівка (у напрямку автозаправки WOG) 
тел/факс (03478) 52663 
Моб: +38 (097) 767-07-64 Назар 
         +38 (067) 907-78-23 Марія Михайлівна 
         +38 (093) 205-41-44 
 E-mail: sosnovuidvir@gmail.com